TEK-SAV 2017 YILI BÜLTENİ

08 Mart 1993 yılında “Dünya Kadınlar” gününde kurulan TEK-SAV,  08 Mart 2018 tarihinde 25.  Kuruluş yıldönümünü Ankara’da düzenlenecek olan bir törenle  kutlayacaktır.  TEK-SAV 1993 yılından günümüze “Mesleki ve Teknik Eğitimde Hayat Boyu Öğrenim ” anlayışı ile imkânları ölçüsünde bir çok etkinliğe destek sağladı ve bir sempozyumunda düzenleme sorumluluğunu üstlendi.

1993 yılında zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in himayesinde “2000  Yılına Doğru Mesleki Teknik Eğitim” Konulu Uluslar arası sempozyumu Ankara’da düzenlemiştir.

  • 1996 yılında Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulunun ev sahiplinde  Çankırı Ilgaz’da düzenlenen uluslar arası “Together Into Educational Solidarity- TIES “ toplantısına sivil toplum örgütü olarak katkı sağladı. 
  • 1997 yılında Ankara’da  Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulu koordinesinde düzenlenen Uluslararası  IVETA ( www.iveta.org ) konferansına destek sağlayan Sivil toplum kuruluşları  arasında yer aldı.
  • 2002 yılında sınavsız geçişe destek sağlamak üzere geliştirilen,” Milli Eğitim Bakanlığı –YÖK,  Meslek Yüksekokulları Eğitim Programları Geliştirme Projesi”ne , Sivil Toplum örgütü olarak katkı sağladı.
  • 2006 yılından itibaren  9 Avrupa Birliği projesinin 8 tanesinde ortak olarak, 1 tanesinde ise proje sunucusu olarak görev aldı. 

TEK-SAV’ın  geleceğe ait hedefleri vardır.

Bunlardan en önemlisi Meslek Yüksekokullarından mezun öğrencilerin, temel seviyede aynı veya benzer ilke ve hedeflere sahip olduğumuz diğer kardeş sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde MYO mezunlarının  haklarının korunması ve geliştirilmesine katkı sağlamak için “Türkiye Teknikerler Odasının –TTO” kuruluşunu gerçekleştirmektir.  
Mesleki – Teknik Eğitimin kalitesini geliştirecek Ulusal ve Avrupa Birliği projelerine imkanlar nispetinde  katkı sağlamak, 

Gelecekte ise TEK-SAV  Vakıf Meslek Yüksekokulunu  ve TEK-SAV üniversitesini kurmaktır. 

TEKSAV ’ın kuruluş ve gelişiminde doğrudan veya dolaylı katkısı olan şahıslara, tüm kurum ve kuruluşların değerli temsilcilerine çok teşekkür ederim. 

NİCE YILLARA TEK-SAV,  

Cemal Kutlu
TEKSAV Genel Başkanı
31 Aralık  2017